Aktuálně pro klienty Sberbank. Co teď udělat a co určitě ne?

02.03.2022

Máte ve Sberbank běžný účet nebo úvěr? Chodí vám tam výplata? Nevíte si rady, co dělat? V dnešním článku uvádím přehledné informace, jak se zachovat. (Aktuální k datu 2.3.2022)

Vzhledem k ukončení činnosti banky se na mě obrátila řada klientů s většími či menšími obavami, co bude s jejich penězi, hypotékami a fondy, které u Sberbank mají. Pojďme to vzít postupně:

Jak to bude s penězi na běžném nebo spořícím účtu či termínovaném vkladu?

Prostředky, které na účtech máte, dostanete v rámci vypořádání z garančního fondu do výše 2,5 mil Kč. Od 9.3.2022 lze požádat, nejlépe o bezhotovostní převod, na všech pobočkách Komerční banky. Pokud máte u banky prostředky ve vyšší částce, šance na jejich získání záleží na více okolnostech. Aktuálně má být možné se přihlásit do bankovnictví Sberbank a zůstatek si zkontrolovat.

Fungují příchozí a odchozí platby?

Od 28.2.2022 je přerušen platební styk a ze Sberbank od té doby žádné platby ani trvalé příkazy neodcházejí. Je tedy nutné zajistit úhradu nákladů (energie, telefony atd.) z jiných zdrojů. Pozor, z běžných účtů se ani nestrhávají splátky úvěrů přímo u Sberbank!

Od stejného data nejsou do Sberbank žádné platby ani přijímány a budou vráceny na účet odesílatele. Změňte si tedy účet pro výplatu mzdy, sociálních dávek a jiných příjmů.

Jak splácet hypotéku nebo úvěr?

Především, ukončením činnosti Sberbank v žádném případě vaše závazky nezanikají a je třeba i nadále zajistit jejich včasnou úhradu. V opačném případě hrozí negativní záznam v bankovním registru.

Pokud splácíte hypotéku nebo spotřebitelský úvěr z běžného účtu Sberbank, inkasa splátek se od 28.2.2022 neprovádějí! Je třeba zajistit úhradu z jiného účtu na speciální splátkové účty, které Sberbank zveřejnila zde: https://www.sberbank.cz/cs-cz/novinky/informace-pro-klienty-ohledne-splaceni-uveru.

Pokud splácíte z účtu mimo Sberbank, pravděpodobně se pro vás nic nemění. Pro jistotu navštivte odkaz výše a zkontrolujte si, zda máte aktuálně správné platební údaje. Banka avizuje též, že každému klientovi zašle v termínu od 7.3.2022 další informace ke splácení úvěrů a hypoték.

Co bude s mojí hypotékou nebo úvěrem dále?

Pravděpodobný scénář je, že klienty s úvěry a hypotékami převezme (odkoupí) jiná banka a vy budete splácet úvěr za původních podmínek dál. Pouze jiné bance. Pokud by žádná banka o klienty nestála, může dojít k tzv. zesplatnění úvěrů ( Sberbanka bude chtít celý úvěr vrátit naráz) a nutnosti úvěr refinancovat jinam vlastními silami. Refinancování úvěru po vlastní ose v tuto chvíli není možné, neboť banky refinancování ze Sberbank pozastavily. S případným refinancováním a dalšími otázkami vám mohu pomoci, stačí mě kontaktovat.

Co když mám schválený ale dosud nečerpaný úvěr nebo hypotéku?

V takovém případě k načerpání úvěru již nedojde a smlouva o úvěru bude vypovězena ze strany banky a bude zrušeno příslušné zástavní právo k nemovitosti. Následně bude nutné vyřídit úvěr v jiné bance, za aktuálních úrokových podmínek. Taktéž bude pravděpodobné řešit situaci s prodávajícími či dodavateli a požádat o posun termínů úhrady. Pokud byste potřebovali v této situaci podporu, neváhejte se na mě obrátit.

Co se stane v případě, že mám hypotéku čerpanou částečně?

Pokud hypotékou Sberbank financujete například výstavbu nebo koupi nemovitosti od developera, máte pravděpodobně úvěr vyčerpaný pouze z části. V takovém případě zejména informujte dodavatele/developera o vzniklé situaci. Jedna z variant je, že i rozčerpané úvěry budou převzaty jinou bankou a budou moci být dočerpány. Tuto informaci bohužel zatím nemám ověřenou a není to jisté.

Co dělat, když mám ve Sberbank investice přes podílové fondy

Pokud máte přes Sberbank nakoupeny podílové fondy, o své peníze se bát nemusíte. Sberbank vystupovala pouze v roli správce majetkových účtů, ale není majitelem peněz a ty tak nejsou "zamčeny" ani ztraceny. Podílové fondy bude pouze nutné převést k jinému správci. Pokud bude třeba, rád vám s tímto krokem pomohu.

Užitečné odkazy

Aktuální informace přímo od Sberbank

https://www.sberbank.cz/cs-cz/novinky

Informace o aktuální situaci z ČNB

https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Co-opatreni-CNB-vuci-Sberbank-CZ-znamena/

Informace k výplatám prostředků prostřednictvím Komerční banky

https://www.kb.cz/cs/info-sberbank

ČSSZ - důchody apod. - informace pro klienty Sberbank

https://www.cssz.cz/web/cz/-/vyplata-davek-duchodoveho-a-nemocenskeho-pojisteni-klientum-sberbank

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej.
Máte dotaz či připomínku? Napište komentář nebo mě přímo kontaktujte

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!