Co dělat, když vám zkrachoval dodavatel energií?

13.10.2021

Cože, oni zkrachovali? Odpojí mi teď elektřinu a plyn? Co mám dělat? Vzhledem k četným dotazům, z řad nejen mých klientů, uvádím níže postup, jak se v této situaci zachovat. 

Buďte v klidu, elektřinu ani plyn vám neodpojí

V případě, že váš dodavatel elektřiny nebo plynu ukončí činnost, což se zpravidla stane náhle, nebojte, elektřina i plyn k vám budou proudit dál. Vaším dodavatelem se stává automaticky takzvaný dodavatel poslední instance. Nemusíte nikam volat ani chodit. Tento dodavatel je určen ze zákona a záleží na tom, kde v rámci ČR bydlíte. Bude to jeden z těchto pro elektřinu (EON, PRE nebo ČEZ) a pro plyn (EON, Pražská Plynárenská, Innogy). Dodavatel je povinen vás neprodleně kontaktovat a sdělit podmínky i ceny dodávek energií.

Na výběr nového dodavatele máte 6 měsíců

Pokud se dostanete "pod křídla" dodavatele poslední instance, máte ze zákona 6 měsíců na to uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Nemusí to určitě být ten samý dodavatel, který vám dočasně poskytl energie, ale nabídku od něj jistě můžete očekávat. Vše si ale promyslete a srovnejte. Změnu ale udělejte raději co nejdříve, ceny v režimu dodavatele poslední instance nemusí být úplně příznivé.

Dobře zvažte nové nabídky, očekávejte ale navýšení ceny

Po trhu se dobře porozhlédněte. Jak jste jistě zaznamenali v posledních dnech, ani velikost dodavatele nezaručí případné budoucí potíže. Určitě se zajímejte nejen o cenu za elektřinu či plyn, ale i o další poplatky, například sankce za předčasný odchod, stálé platby za jistič apod. Také zjistěte, na jak dlouho je smlouva uzavírána a za jakých podmínek může dodavatel cenu změnit. Aktuálně cena plynu i elektřiny atakuje historická maxima, pravděpodobně tedy dojde k navýšení ceny oproti současnosti. Dejte jen pozor, ať není cena vyšší, než je nezbytně nutné.

Moje osobní zkušenosti

V rámci své více než desetileté finančně-poradenské praxe jsem dlouho řešil, zda někoho vůbec doporučit, protože trh s energiemi mi byl cizí a praktiky některých dodavatelů asi nemusím popisovat. Vzhledem k tomu, že cena energií je na burze pro všechny dodavatele stejná a distribuční poplatky jsou regulovány vyhláškou, jediný prostor pro nižší cenu pro nás klienty, je v rozumné marži dodavatele. Před pár lety se mi podařilo navázat spolupráci právě s menším, ale seriózním dodavatelem, který má díky způsobu práce a absenci obchodních zástupců nízké provozní náklady a tedy i rozumnou cenu.

Hlavní výhody:

  • Příznivá cena energií (není úplně nejnižší ze všech, ale vyhnete se nepříjemným překvapením, kdy se akční cena poskytnutá na začátku skrytě a náhle zvýší)
  • Energetické bankovnictví, kde najdete všechny potřebné informace
  • Transparentní ceník (jeden ceník pro všechny, ve kterém se vyznáte)
  • Rychlý a elektronický přechod k dodavateli (stačí sken plné moci k převodu)
  • Možnost slev v rámci doporučitelského programu

Jedná se o dodavatele Free4you.cz. Pokud vás zajímají bližší informace, dejte mi vědět, poradím další postup a vysvětlím podrobnosti.  Ať už si ale vyberte jakéhokoliv dodavatele, přeji šťastnou volbu:).

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej.
Máte dotaz či připomínku? Napište komentář nebo mě přímo kontaktujte  

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!