Daň z nabytí bude zrušena. I pár měsíců zpětně!

30.04.2020

Již před více než měsícem ministryně financí prohlásila, že by daň z nemovitosti měla být zrušena. Pak bylo dlouho ticho. Vláda se dnes konečně hnula z místa a řekla ano, zrušíme ji. Pokud tedy právě kupujete nemovitost, čtěte dále. Možná ušetříte 4% na dani.

Od kdy má být daň zrušena?

Podle vládního návrhu bude zákon platit zpětně. A to tak, že osvobozeni od daně mají být všichni, kteří mají daň splatnou k 31.3.2020 a později. V praxi to znamená, že pokud jste kupovali nemovitost na konci roku 2019 a vaše vlastnické právo bylo na katastru zapsáno v kdykoliv v průběhu prosince a nebo později, daň platit nemusíte. Pokud už jste jí zaplatili, bude vám navrácena, pokud o to požádáte.

Kolik na dani ušetříme?

Úspora činí 4%. Tedy u bytu nebo domu za 2 miliony ušetříte 80 000 Kč. Ale například v Praze jsme zvyklí na ceny bytů i kolem 8 milionů Kč. To už bude úspora činit celých 360 000 Kč.

Bude možné si dále odečítat úroky z hypoték?

Vládní návrh počítá s přechodným obdobím do prosince 2021. Pokud si do té doby stihnete nemovitost pořídit, čeká vás ta nejpříjemnější kombinace. Nebudete platit daň z nabytí a úroky z hypoték si budete moci odečíst z daní tak, jak je to dnes běžné. Od ledna 2022 pak mají být tyto odečty zrušeny.

Shrnutí

Na konečné znění zákona a jeho schválení si ještě musíme pár dní počkat, každopádně situace se jeví nadějně a můžete tedy doufat společně se mnou, že zmizí alespoň jedna komplikace a nemalé finanční vydání při pořizování vlastního bydlení.

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!