Je lepší hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?

05.01.2020

Pokud řešíte financování vašeho bydlení, pravděpodobně budete volit mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření. Co je výhodnější?

Hypotéka vs. úvěr ze stavebka

Oba produkty mají své výhody i nevýhody. Jedním z hlavních ukazatelů výhodnosti, kterou si můžete snadno porovnat, je celková zaplacená částka včetně všech poplatků. Banka či stavební spořitelna má povinnost vám tuto částku písemně sdělit ještě před uzavřením smlouvy, tedy většinou ve fázi samotné nabídky. Chtějte jí znát vždy dopředu.

Kdy se vyplatí hypotéka

Při větších částkách (cca od půl milionu výše) je většině případech výhodnější hypotéka, kde už od začátku splácíte dlužnou částku (k ní samozřejmě i úroky). U tzv. překlenovacího úvěru totiž splácíte několik let úroky z celé půjčené částky a vedle toho si spoříte. K převodu na běžný úvěr dojde až později. Ikdyž ke spoření přibývá státní podpora a úrok z vkladu, většinou to výhodnost hypotéky nepřekoná. Aby byl překlenovací úvěr výhodnější než hypotéka, měla by být jeho sazba asi o 0,5% nižší, než by byla na stejně velké hypotéce. 

Kdy se vyplatí úvěr ze stavebního spoření?

Úvěr ze stavebního spoření se hodí pro financování zejména nižších částek, určených třeba na rekonstrukci nebo vybavení nemovitosti. Velká výhoda je, že u částek cca do 1 mil Kč není zpravidla vyžadována zástava nemovitostí. Rekonstruovat nebo koupit tak můžete i byt, který je třeba družstevní. 

Příklad z praxe

Obrátili se na mě klienti, kteří se chystali financovat koupi bytu za 3 miliony korun úvěrem ze stavebního spoření. Když jsem provedl porovnání s klasickou hypotékou, zjistili jsme, že úspora je 400 000 Kč ve prospěch hypotéky. 

Vždy je však potřeba zohlednit konkrétní situaci, aktuální úrokovou situaci a výhled do budoucna.  

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej.
Máte dotaz či připomínku? Napište komentář nebo mě přímo kontaktujte 

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!