Nejčastější chyby v pojištění rodinných domů

13.04.2020

Pokud vlastníte rodinný dům, pravděpodobně jej máte pojištěný. Když ale vaše smlouva obsahuje chyby, pojišťovna pak nezaplatí třeba vůbec nic...

Z praxe bohužel vím, že více než polovina pojistných smluv, které klienti mají, není nastavena správně. A platí, že čím je smlouva starší, tím jsou chyby větší. Mrkněte do své smlouvy a zkontrolujte si, zda se nějaká chyba netýká i vás.

Máte pojištěnou nemovitost i domácnost?

Řadě klientům chybí v pojistné smlouvě pojištění vnitřního vybavení. Pojištění nemovitosti totiž pokrývá pouze "zdi" domu. Vše co se dá odnést pokrývá pojištění domácnosti. V případě, že by došlo například k vyloupení, tito klienti nedostanou nic. Obsahuje vaše smlouva i pojištění domácnosti?

Není pojistná částka příliš malá?

Pojistná částka by měla pokrýt náklady na znovupostavení domu, ceny stavebních prací se rok od roku zvyšují. Odpovídá částka na smlouvě aktuálnímu stavu? Pokud ne, v případě pojistné události pojišťovna zaplatí méně, než je vzniklá škoda.

Nechybí vám v pojištění některá rizika?

Obsahuje vaše smlouva riziko rozbití skel? A co když vám prosákne déšť a poničí vybavení i zdi? Co když vám blesk zničí elektroniku? Ve starších smlouvách tato i jiná rizika často chybí, přitom stojí pár korun a dobře vás ochrání.

Jsou součástí smlouvy vedlejší stavby a zahradní architektura?

Z praxe vím, že často ve smlouvě tyto stavby pojištěné buď vůbec nejsou, nebo jsou, ale nedostatečně. Aktualizovali jste si vaší pojistku, když jste si pořídili nový bazén nebo altán? A co kůlna nebo její vybavení?

Máte v pořádku revize zařízení a fotodokumentaci vybavení?

Pokud se stane pojistná událost, například vyhoření, pojišťovna zkoumá, zda nedošlo k porušení pojistných podmínek. Jednou z nich je, že všechna zařízení, u kterých je to potřebné (komín, kotel apod.), musí mít pravidelné revize. Ověřte, zda máte vše v pořádku a plněním nebude pak problém.

Druhým častým problémem bývá doložení vlastnictví předmětů, které byly odcizeny. Protože doklady o koupi schovává málokdo z nás, jako nejúčinnější se jeví pořízení fotodokumentace. Stačí tedy pár fotek vašeho domku vně i zevnitř a máte splněno. Dokázat tak vlastnictví bude snazší.

Příklad z praxe

Obrátil se na mě nový klient, kterému pojišťovna zaplatila pouze polovinu škody, kterou utrpěl při vyhoření. Zda by s tím nešlo něco udělat. Komunikací s pojišťovnou jsem zjistil, že důvodem sníženého plnění byla nízká pojistná částka. Ta byla sjednána na 2 000 000 Kč, ale dle výpočtů s následným ověřením znalcem byla hodnota domu 4 000 000 Kč. Protože byl dům pojištěn na polovinu své hodnoty, bylo i plnění sníženo na polovinu. Klient tak sice ušetřil na pojistném, ale plnění od pojišťovny měl o 300 000 Kč nižší. To se opravdu nevyplatí... S klientem jsme smlouvu upravili a ikdyž minulost už nezachráníme, proti budoucím událostem je kvalitně ochráněn a i cena pojištění není o moc vyšší.Líbí se Vám článek? Sdílejte jej.
Máte dotaz či připomínku? Napište komentář nebo mě přímo kontaktujte 

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!