Úvěr v autobazaru? Triky a úroky klidně 50%!

24.01.2022

Vyřídit si úvěr na koupi auta přímo v autobazaru se může zdát jako ideální a výhodné řešení. Ovšem zkušenosti hovoří jinak. Čeká vás úrok klidně i 50%. Na co si dát pozor, abyste v autobazaru nenaletěli na nevýhodný úvěr? Co si dopředu zjistit a jaké máte možnosti? To vše vám objasní tento článek. 

Proč autobazary nabízejí úvěry a půjčky na auto?

Prodej aut je velký byznys, kde se točí miliony. No a proč kromě samotného auta nevydělat i pár desítek tisíc na zprostředkovaném úvěru? Samozřejmě, proč ne. Pokud bude klient dobře obsloužen a dostane výhodnou nabídku, nelze nic namítat. Bohužel v některých autobazarech se nedočkáme ani dobrých podmínek, ani férového jednání. Jak tedy postupovat?

Vždy si dopředu projděte nabídky bank

Pokud se chystáte koupit auto na úvěr, vždy si dopředu zjistěte nabídky financování přímo z banky. Průměrná sazba spotřebitelského úvěru je aktuálně kolem 7%. Pokud nabídka od banky bude lepší, s největší pravděpodobností se vyplatí nechat si úvěr schválit a vyplatit na účet. Do bazaru tak už půjdete s "hotovými" penězi a handrkování se úplně vyhnete. Pokud si úvěr nechat schválit dopředu nechcete, mějte alespoň tištěnou kalkulaci, o kterou se při jednání o úvěru v autobazaru můžete opřít.

Nenechte si zamotat hlavu

Při jednání o podmínkách úvěru buďte ostražití. Můžete se dočkat mlžení, podivných výpočtů, časových průtahů a možná přijde i manažer! Prodejci úvěrů také často píšou čísla na papír, do splátek zahrnují pojištění a počítají vše na kalkulačce. Oficiální nabídku z nich nevyrazíte. A výši úroku, abyste mohli porovnávat, to už vůbec ne.

Doporučuji se podívat na dvě videa, které skrytou kamerou natočil kolega z branže Josef Dvořák a doplňuje svým komentářem průběh jednání i nejčastější triky prodejců v autobazarech:

https://www.mall.tv/nebud-broke/finty-lzi-a-hry-s-cisly-v-aaa-auto-skryta-kamera-ukazuje-nekale-praktiky-autobazaru

https://www.mall.tv/nebud-broke/auto-esa-problemy-hned-od-zacatku-misto-slibu-z-letaku-urok-jako-prase

Jak jednat přímo v autobazaru?

  • Zeptejte se, u jaké společnosti se úvěr poptává. Preferujte bankovní společnost oproti nebankovní, nabídka bude zpravidla výhodnější
  • Pokud podnikáte, preferujte úvěr na rodné číslo, budete mít možnost od úvěru později odstoupit
  • Pokud máte dobrou bankovní historii, nabídku úroku nad 10% nepřijímejte
  • Chtějte znát výši splátky bez pojištění a celkový přeplatek úvěru
  • Zkontrolujte si celkový přeplatek třeba na kalkulačce v mobilu
  • Pozor, zda autobazar do úvěru nezapočítává různé skryté poplatky
  • Nenechte se zlákat slevou na auto při využití úvěru, tuto slevu totiž bohatě přeplatíte na úrocích
  • Při výběru finální nabídky chtějte znát přesnou úrokovou sazbu a RPSN. Prodejce je ze zákona povinen vám tyto údaje před uzavřením úvěrové smlouvy písemně předložit
  • Nebojte se říci, že předloženou nabídku nebudete akceptovat. Jinak můžete zbytečně přijít o desítky tisíc

Pokuste se úvěr refinancovat

Pokud jste se k nevýhodnému úvěru z bazaru nechtěně zavázali, máte následující možnosti. Jako spotřebitel, pokud je úvěr uzavřen na rodné číslo, máte právo do 14 dnů odstoupit od úvěrové smlouvy a zařídit si financování jinde. Pokud to stihnete, v což věřím, náklady stlačíte na minimum.

Pokud na to přijdete později, je možné za určitých podmínek nevýhodný úvěr refinancovat. Běžte se poradit do banky nebo se nejlépe poraďte se svým finančním poradcem, který zná nabídky bank z celého trhu. Pokud žádného neznáte, neváhejte se mi ozvat, rád vám osobně pomohu.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej.
Máte dotaz či připomínku? Napište komentář nebo mě přímo kontaktujte 

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!