Na co si dát pozor při sjednávání úvěru?
Potřebujete peníze na auto, vybavení nebo nenadálé výdaje? Pokud nemáte našetřeno a nemůžete počkat, nejspíš zamíříte do banky. Ale pozor, dobře vybírejte.
Možná Vás napadne zajít do banky, kde máte váš běžný účet, nebo se zeptáte kamaráda. Jak ale vybrat opravdu správně pro vaší situaci, na to se mrkneme v tomto článku.
Je vůbec vhodné chtít spotřebitelský úvěr?
Řada lidí splácí nějaký spotřebitelský úvěr. Mnoho z nich ovšem platí zcela zbytečně vysoké úroky (více než 5%). Běžný úvěr, který vám totiž banka většinou nabídne, je tzv. neúčelový. Sice nemusíte dokládat jeho použití, ale takové úvěry mají vyšší úroky a lze je vzít spíše na kratší dobu (max do 10 let). Vhodnějším úvěrem, pokud jej využijete na bytové potřeby ( rekonstrukce, koupě nábytku apod.) je úvěr ze stavebního spoření. Ten můžete mít se sazbou pod 5% a se splatností až na 22 let.
Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?
Každá banka má pro poskytování půjček vlastní pravidla. Platí to i u maximální výše úvěru. Ta se pohybuje přibližně od 500 000 až do 1 mil Kč. Zvažte tedy dopředu, kolik si chcete půjčit a zda vámi vybraná banka potřebnou částku vůbec nabízí.
Doba splácení se u spotřebitelských úvěrů pohybuje od 7 do 12 let. Čím delší dobu nastavíte, tím menší splátka vás měsíčně čeká. Na druhou stranu ale více přeplatíte. Dobu zvolte s ohledem na vaší situaci.
Jak rychle chci mít úvěr vyřízený?
Proces zpracování úvěru má každá banka nastavený jinak. Některé umí schválit úvěr za 10 minut a nepotřebují potvrzení o přijmu, jiným to trvá třeba 2 dny a ještě vás zdrží shánění potvrzení od zaměstnavatele. Zeptejte se tedy, jak dlouho bude vyřizování trvat a jaké dokumenty bude banka požadovat.
Mám dopředu jistý úrok?
Některé banky zveřejňují sazby již od (2,99%, 3, 99% apod.). To zní sice hezky, ale na takovou sazbu zpravidla dosáhne jen malé procento klientů. Jiné banky úroky zveřejňují dopředu a záleží hlavně na výší půjčené částky. Jakou cestou se tedy vydat? Pokud máte čas, můžete si zariskovat, podat žádost a zkusit jakou sazbu vám vybraná banka dá a pak to porovnat s ostatními. Pokud se tím nechcete zdržovat, přizvěte si na pomoc odborníka.
Budu moci předčasně splácet a bude to zdarma?
Banky dnes musí podle zákona umožnit předčasné splacení vždy. Bohužel existují velké rozdíly mezi bankami v poplatcích a ve složitosti vyřízení. Někde stačí poslat peníze na uvedený účet a ty se sami zaúčtují a ještě je to zdarma. Jinde musíte navštívit pobočku dopředu žádat a ještě zaplatíte 1% sankci. Pokud zvažujete rychlejší splácení, zeptejte se na něj dopředu.
Pozor na tzv. bonusové sazby
Některé banky nás lákají na skvělé bonusové sazby. Znáte ale podrobné podmínky? Často banka požaduje, abyste úvěr spláceli celou dobu a nikdy nic předčasně nesplatili. Můžete ale s jistotou říci, co bude za 5 let a že nebudete s úvěrem nikdy "hýbat" ? Osobně u klientů preferuji sazby, které dostanou ihned. Záleží samozřejmě jen na vás.
Shrnutí
Při sjednávání půjčky bychom se neměli unáhlit a přijmout první nabídku. Dle předchozích bodů si odpovězte na dané otázky a s nimi se vydejte do vícero bank. Můžete zkusit i vyjednávat. Některé banky umí sazby oproti těm oficiálním ještě snížit. Sice to nějaký čas zabere, ale můžete ušetřit desetitisíce korun. Pokud vás myšlenka na obíhání bank neláká, zavolejte svému finančnímu poradci. Jistě to pro vás zařídí nejlépe, jak to půjde.