Platíte paušální daň a chcete hypotéku? Půjde to!

07.01.2022

Využili jste v loňském roce režim paušální daně? Chystáte se v budoucnu brát hypotéku? Chcete vědět, jaký příjem vám banky uznají? V dnešním článku se mrkneme na to, jak si první banky s režimem paušální daně u podnikatelů poradily.

Máme za sebou první rok, kdy bylo možné využít paušální daň. Všude jsme slýchali, že získání hypotéky bude problém. Protože brzy přijdou na řadu první takoví žadatelé, některé banky už vydaly metodiku, jak budou nahlížet na žadatele, kteří paušální daň využili.

Jak budou banky k režimu paušální daně přistupovat?

Banka musí dle pravidel zdravého úvěrování po klientech požadovat v rámci hodnocení bonity takové podklady, ze kterých bude možné spočítat příjem. V případě zaměstnání nebo při podání daňového přiznání je to jednoduché. Banka má "papír", ze kterého příjmy vyčte. Pokud ale využíváte režim paušální daně, žádný takový papír neexistuje. Co s tím? Vodítkem nejspíše budou výpisy z bankovního účtu, doplněné případně o vysvětlující soupis příchozích obratů, které plynou z podnikání.

Jaký příjem banky v režimu paušální daně uznají?

Pojďme porovnat výpočty České spořitelny a Monety, jejichž metodika se mi dostala do rukou. Pokud ročně vyděláte maximální možnou částku, tedy bez koruny 1 milion, pak Česká Spořitelna uzná dle typu podnikatelské činnosti měsíční příjem ve výši 25 000 Kč (např. výrobce oděvů) až 50 000 Kč (např. právník), tedy v rozmezí 30-60% z obratu.

Moneta se pochlapila o něco více. Dle její metodiky banka uzná v případě prvního ukončeného roku v režimu paušální daně 60% z obratu a ve druhém a dalším dokonce 80% z obratu. To odpovídá měsíčnímu přijmu 50 000 Kč a další roky 67 000 Kč. Navíc bance nezaleží na druhu vykonávané činnosti. Tedy pěstitel rýže má stejné uznatelné příjmy jako ajťák. A to vůbec není špatné!

Závěrem

Ikdyž na trhu panovaly jisté obavy, jak si s paušální daní banky poradí, nakonec to nebude nijak dramatické. Uvidíme, s čím se ještě vytasí ostatní banky. Také bude zajímavé sledovat, zda nová vláda schválí (což slíbila) zvýšení stropů pro režim paušální daně na 2 miliony korun. Pak se jistě vytvoří velká skupina "paušalistů" na jejichž potřebu financovat bydlení budou muset banky reagovat, aby si tak zajistily odbyt svých hypoték.

Pokud se vás týká režim paušální daně, nebo řešíte financování bydlení a máte nějaké dotazy, klidně mi napište nebo zavolejte. Rád vám pomohu hypotéku za nejlepších možných podmínek získat.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej.
Máte dotaz či připomínku? Napište komentář nebo mě přímo kontaktujte

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!